Cukrovka v těhotenství
20. května 2019
3 otázky pro MUDr. Petra Podroužka, CSc. - odborného ředitele EUC Laboratoří
Proč se objevuje cukrovka v těhotenství a jaké může způsobit komplikace?
„Hlavními spouštěcími vlivy tzv. gestačního diabetu jsou kromě genetických predispozic těhotenské hormony, které působí proti hormonu inzulinu, dále vyšší věk matky, obezita a vysoký krevní tlak. Vyšší hladina cukru značí riziko pro matku i plod. Diabetičky mají vyšší riziko spontánních potratů, vrozených vývojových vad plodu. Pokud plod v děloze zaznamená zvýšenou hladinu cukru, jeho slinivka začne produkovat více inzulinu na jeho odbourávání. Plod pak nabývá na velikosti a váze, což může vést ke komplikacím při průchodu porodními cestami. Tyto děti jsou také náchylnější k obezitě nebo cukrovce.“
Jaká vyšetření budoucí matka kvůli těhotenské cukrovce podstoupí?
„U všech žen je standardně ordinováno lékařem vyšetření koncentrace glukózy nalačno v žilní plazmě nejpozději do 14. týdne těhotenství. Dále pak znovu v 24. až 28. týdnu těhotenství.“
Jak vyšetření probíhá a jaké hodnoty už ukazují na těhotenskou cukrovku?
„Nastávající maminka při testu nalačno vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. Pro toto vyšetření jsou určeny hraniční hodnoty hladiny krevního cukru. Na počátku testu 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a 8,5 mmol/l ve druhé hodině. Pokud je dosaženo i jedné z uvedených hodnot nebo jsou vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku.“
zdroj: Blesk - Blesk ordinace str. 11