Vyhubená choroba opět útočí
27. srpna 2018
Spalničky vypadají jako nachlazení s vyrážkou, ale jsou mnohem zákeřnější. Vysoce nakažlivá nemoc, kterou jsme díky očkování v poslední době téměř neznali, se znovu šíří. Za letošní rok jsou evidovány již stovky případů spalniček. I když očkování proti nim patří mezi povinná, výskyt této nemoci není v posledních letech ojedinělý. Očkovací látka je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. K zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutná proočkovanost nad 95 procenty. Současná je asi 90 procent. A spalničky se šíří. Mohou za to především dva faktory – odmítání očkování částí populace a fakt, že ochranné protilátky po více než dvaceti letech u řady očkovaných lidí mizí.
Vysoce nakažlivá nemoc, kterou jsme díky očkování v poslední době téměř neznali, se znovu šíří. Za letošní rok jsou evidovány již stovky případů spalniček. I když očkování proti nim patří mezi povinná, výskyt této nemoci není v posledních letech ojedinělý. Očkovací látka je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. K zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutná proočkovanost nad 95 procenty. Současná je asi 90 procent. A spalničky se šíří. Mohou za to především dva faktory – odmítání očkování částí populace a fakt, že ochranné protilátky po více než dvaceti letech u řady očkovaných lidí mizí.
Nemoc způsobují viry a začíná podobně jako nachlazení – horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.
„Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří kapénkami, vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Onemocnění se projeví asi 10 až 12 dní po nákaze,“ upozorňuje Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.
Průběh spalničkového onemocnění se mnohdy jeví poměrně banálně. Jeho nebezpečí však tkví v komplikacích, které se objevují až u třiceti procent případů. „Mohou to být kožní hnisavé infekce, infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí, nebo dokonce zánět mozku, který může skončit i smrtí. V ohrožení jsou zejména děti do pěti let a dospělí nad dvacet let,“ varuje Petr Podroužek.
To, zda máte v krvi dostatek protilátek, se zjistí z laboratorních testů. „V EUC Laboratořích provádíme běžně vyšetření IgG protilátek, které nám značí již dříve prodělané onemocnění nebo ochranné protilátky po očkování vakcínou,“ říká Jaroslava Kalaninová, vedoucí oddělení imunologie EUC Laboratoří. „Naše výsledky bohužel ukazují častý nedostatek nebo pokles hladiny ochranných IgG protilátek v populaci. IgM protilátky ukazují na akutní infekci a v takovém případě je vzorek pacienta v souladu s legislativou odesílán k potvrzení Národní referenční laboratoří SZÚ,“ uzavírá imunoložka.
Foto popis| Komplikace nastávají až u třiceti procent případů spalniček.
Zdroj: Regionalni mutace| Metro - Praha